Hypo na byt v Rakúsku môžete dostať aj na Slovensku. A oveľa lacnejšie

Hypo na byt v Rakúsku môžete dostať aj na Slovensku. A oveľa lacnejšie

Kupujete skolaudovanú nehuteľnosť v Rakúsku a riešite jej financovanie? Máte možnosť si vybrať, či o úver zažiadate v Rakúsku alebo na Slovensku. Áno, čitete dobre, financovanie rakúskej nehnuteľnosti slovenskou bankou je možné.

Ak napríklad kupujete už skolaudovanú nehnuteľnosť v Rakúsku (byt alebo dom) a chcete ušetriť na poplatkoch, rozhodne stojí za pokus osloviť slovenskú banku. Ak to nevyjde, stále máte možnost získať úver v rakúskych bankách.

Prečo je to tak? V článku … sme už písali, že shvaľovací proces v rakúskej banke môže byť jednoduchší a príjemnejší, menej príjemné sú už ale poplatky. Rakúske banky si totiž za poskytnutie úveru účtujú poplatok až do výšky 2,5 % z objemu úveru, a to veru nie je málo.

Navyše, k úveru vám rakúska banka „pribalí“ nielen poistenie nehnuteľnosti, ale aj poistenie života. A obe samozrejme vinkuluje. Poistenie bytu či domu vyjde v Rakúsku neporovnateľne vyššie ako na Slovensku (za istých okolností rakúsku nehnuteľnost viete poistiť aj u slovenskej poisťovne, teda lacnejšie) a tiež sa to môže týkať aj životného poistenia. Hoci musíme dodať, že nutnosť životného poistenia k hypotéke skutočne kvitujeme. Ale ak ho nechcete, respektíve môžete byť jednoducho aj nepoistiteľný, napríklad zo zdravotných dôvodov, na Slovensku vás do životnéh poistenia žiadna banka nútiť nebude.

Aký by bol ideálny stav? Uveďme si to na dvoch príkladoch.

Igor s Petrou si vyhliadli byt v Rakúsku. Cena bytu je 150 000. Byt je v novostavbe, ale skolaudovaný. Obaja pracujú už viac ako dva roky v Bratislave na manažérskych pozíciách, ich spoločný príjem je 3200 eur mesačne v čistom. Sú manželia, bezdetní. V slovenskej banke posledný rok splácajú úver na auto, ten im končí o mesiac. Všetky splátky boli uhradené včas, majú teda okrem iného aj dobrú úverovú históriu, čo im iba zvýši rating. Navyše sporili a majú aj nejaké vlasté zdroje. Ideálni klienti. Čo by sme im poradili? Hypotéku v Rakúsku by získali bez problémov, ale majú všetky predpoklady, aby ju získali aj na Slovensku a lacnejšie. Keďže na Slovensku by aktuálne neplatili žiadne poplatky za úver, rozhodne by sa im to oplatilo.

Ak by Igor s Petrou, kupovali tú istú nehnuteľnosť, mali tú istú výšku príjmu, ale ich príjem by pochádzal zo zahraničia, slovenská banka by ich posudzovala prísnejšie – mohla by im krátiť príjem, respektíve, ak by bol príjem v inej mene ako EUR, tak by im banka hypotéku ani nemusela poskytnúť. V tomto prípade je preto pre Igora a Petru väčšia istota požiadať o úver rakúsku banku. Rovnako v prípade, ak by Igor s Petrou boli zamestnaní v zahraničí napríklad cez personálnu agentúru.

Pri rozhodovaní, či uprednostniť financovanie nehnuteľnosti rakúskou alebo slovenskou bankou zohráva nemenej dôležitú úlohu aj samotná nehnuteľnosť. Ak ide napríklad o financovanie výstavby domu v Rakúsku, slovenská banka vám vie takúto výstavbu zafinancovať iba v prípade, ak budete vedieť založiť inú nehnuteľnosť, ale vyskytujúcu sa na Slovensku. Ale to sa už bavíme o bezúčelovej hypotéke, ktorá v niektorých slovenských bankách rozhodne môže byť tiež zaujímavá.

Na záver iba toľko: každý žiadateľ o úver je iný, preto treba ku každému pristupovať individuálne. Ak si nieste istí, neváhajte sa na nás obrátiť a požiadať o bezplatnú konzultáciu. Po podrobnejšej analýze Vám s istotou budeme vedieť povedať, kde máte najlepšie vyhliadky na najlepšie financovanie 

No Comments

Leave a Reply

Video Post FormatAko fungujú hypotéky v Rakúsku a na Slovensku?

KONTAKT


Adresa:

AZ services s.r.o.

Čsl. tankistov 111

841 06 Bratislava

Office:

Farebná 15

821 05 Bratislava

Telefón:

+421 908 777 656

POŠLI E-MAIL